اگر شما هم مثل من از طرفداران متعصب تیم ملی انگلیس هستید پس آرزو می‌کردید که ای کاش VAR و Goal Line زودتر از این‌ها وجود می‌داشت و هرگز صحنه‌ای که شوت فرانک لمپارد بعد از اصابت به تیر وارد دروازه آلمان شد ولی داور و کمک‌داور آن صحنه را ندیدند و گل تشخیص ندادند را فراموش نکرده و نخواهید کرد! قطعاً خیلی از انگلیسی‌ها بعد از آن بازی به خاطر باخت در آن بازی با اشک استادیوم را ترک یا حتی در خانه تلویزیون خود را خاموش کردند و داور را مقصر اصلی باخت تیمشان می‌دانستند.

حتی من هم باگذشت 9 سال از آن بازی هر موقع یادش میفتم عصبانی می‌شوم، خدا به داد انگلیسی‌های متعصب در فوتبال برسد!

حسرت
حسرت طرفداران انگلیس

تکنولوژی این بار در فوتبال ؛ VAR و Goal Line

خیلی‌ها باوجود هزاران صحنه مشابه هنوز هم معتقد بوده و هستند که همین دست اتفاقات هستند که جذابیت‌های رشته فوتبال را رقم می‌زنند و باعث می‌شوند صحنه‌های خاطره‌انگیزی از این ورزش پرطرفدار در اذهان باقی بگذارد ولی در مقابل خیلی‌ها هم معتقد هستند که با ورود تکنولوژی‌ می‌توان از اشتباهات فاحش داوری کم کرد تا به زیبایی فوتبال هم لطمه ای وارد نشود.

در هر حال تکنولوژی پا به دنیای بزرگ فوتبال گذاشت!

دست خدا ؛ گل قرن

ازجمله اشتباهات داوری و صحنه‌های که همیشه در یاد طرفداران پر و پا قرص این ورزش باقی‌مانده و هر از چند گاهی مرور می‌شود گلی است که در جام جهانی 1986 مارادونا با دست وارد دروازه انگلستان کرد و این گل ” گل قرن ” نام گرفت. واقعاً که چقدر انگلستان از داوری آن‌هم در جام جهانی ضرر کرده و باعث حذفش شده!

گل قرن
دست خدا

بعد از این اتفاقات بخصوص اتفاقات و اعتراضات شدید در سال 2010 فیفا دست به کار شد تا از بروز این دست مشکلات در فوتبال آن هم در تورنمنت‌های مهم جلوگیری کند.

تکنولوژی خط دروازه یا Goal Line

تکنولوژی خط دروازه یا همان Goal Line ایده‌ای بود که مشابه آن در ورزش‌های دیگری نظیر تنیس هم مورداستفاده قرارگرفته که مثلاً توپ داخل یا روی خط فرود آمده یا خارج از خط!

تنیس
تنیس

چشم عقاب

تکنولوژی چشم عقاب یکی از معروف‌ترین سیستم‌هایی است که در این زمینه از آن استفاده می‌شود. در این فناوری از 14 دوربین مختلف که در زوایای مختلف قرارگرفته و روی دو دروازه (7 دوربین روی هر دروازه) تمرکز دارند، کمک گرفته می‌شود.

این دوربین‌ها با دقت بسیار بالایی روی توپ تمرکز کرده و از طریق سیستم سه‌گوش سازی موقعیت آن را زیر نظر می‌گیرند و در مواقع لازم، از آن‌ها برای تشخیص گذر توپ از خط سفیدرنگ کمک گرفته می‌شود.

چشم عقاب
چشم عقاب

این فناوری حتی در زمان‌هایی که بازیکنان جلوی دید برخی از دوربین‌ها را بگیرد هم کاملاً به‌درستی و با دقت بالا عمل خواهد کرد. وقتی تمام توپ از خط دروازه عبور کند، یک سیگنال رمزنگاری‌شده به ساعت و یا هدفون داور ارسال می‌شود و در کسری از ثانیه او را از گل شدن توپ مطلع می‌کند.

سیستم Hawk Eye یا همان چشم عقاب در ورزش فوتبال برای اولین بار در فصل 2013–2014 لیگ برتر انگلیس به کار گرفته شد و پس‌ازآن دیگر لیگ‌های معتبر اروپایی مانند بوندسلیگا، لالیگا و سری آ هم به استفاده از این فناوری روی آوردند.

تکنولوژی خط دروازه یا Goal Line
تکنولوژی خط دروازه یا Goal Line

تکنولوژی خط دروازه درنهایت در جام‌جهانی 2014 یک دوره بعد از فاجعه‌ی بزرگ 2010 مورداستفاده قرار گرفت.

پس‌ از اینکه تا حدودی تب‌وتاب مشکل عبور توپ از خط در فوتبال خوابید افرادی به این فکر افتادند که مثل والیبال که دارای سیستم ویدیو چک برای جلوگیری از ضایع شدن حق تیم‌هاست می‌توان در فوتبال هم مشکلاتی نظیر صحنه‌هایی که خطا یا آفساید و … که داوران قادر به تشخیص آن نیستند را با کمک‌داور ویدیویی حل کرد.

VAR یا کمک‌داور ویدیویی

این سیستم که VAR یا کمک‌داور ویدیویی نام دارد توسط تیمی از داوران حرفه‌ای یا کارشناسان داوری مدیریت می‌شود که به‌صورت زنده یک مسابقه فوتبال را از مرکز کنترل خود تماشا می‌کنند. البته لزوماً این افراد نباید در خود استادیوم محل برگزاری مسابقه فوتبال حضورداشته باشند، اما باید ارتباط مداومی با داور (با استفاده از هدست) برقرار کنند.

این تکنولوژی از سال 2016 به‌صورت آزمایشی در برخی از مسابقات مثل بعضی از بازی‌های بوندسلیگای آلمان آزمایش شد تا سرانجام در جام جهانی 2018 برای اولین بار و سپس اخیراً در جام ملت‌های آسیا به‌صورت رسمی مورداستفاده قرار گرفت که بسیار هم مفید واقع شد.

گروهی که تحت عنوان کمک‌داور ویدیویی مسابقه را به‌طور کامل تماشا می‌کنند اگر به مورد مشکوکی برخورد کرد می‌تواند به داور بازی اطلاع دهد. از طرف دیگر اگر داور مسابقه به صحنه مشکوکی برخورد کرده باشد هم می‌تواند با کمک‌داور ویدیویی تماس داشته و از او کمک بگیرد.

اتاق VAR
اتاق VAR

اما به‌هرحال  VAR تنها نقش مشاوره‌ای دارد و همانند همیشه تصمیم نهایی را داور مسابقه می‌گیرد و داور مسابقه حق دارد هر تصمیمی را که به نظرش صحیح می‌آید را بگیرد حتی اگر این تصمیم برخلاف چیزی باشد که VAR می‌گوید.

موارد استفاده از VAR

در 4 مورد مهم بازی داور می‌تواند از کمک‌داور ویدیویی یا VAR کمک بگیرد، این 4 مورد شامل موارد زیر می‌شود :

گل‌ها: حتی اگر اتفاقی رخ‌داده باشد که به‌واسطه آن باید گل مردود اعلام شود، VAR می‌تواند بااطلاع دادن آن به داور مسابقه گلی را که زده‌شده، مردود اعلام کند.

پنالتی‌ها: در این مورد نیز کمک‌داور ویدیویی هم می‌تواند در مورد خطا بودن یا نبودن اتفاق منجر پنالتی اظهارنظر کند.

پنالتی؟
پنالتی؟

کارت‌های قرمز: درصورتی‌که بازیکن خاطی مستحق کارت قرمز باشد، VAR این موضوع را به داور گزارش کند.

اشتباه در تشخیص بازیکن خاطی: VAR مجاز خواهد بود داور را مطلع کرده و تصمیم را اصلاح کند.

مانیتور داور وسط
مانیتور داور وسط

حرف آخر

شاید زمانی این تفکر که تکنولوژی به فوتبال چه ربطی دارد و دو مقوله جدا هستند وجود داشت اما در این لحظه در سال 2019 باوجود به‌کارگیری تکنولوژی‌های متفاوت نقض محض است. می‌توان به‌وضوح دید که تکنولوژی و پیشرفت سریع آن فوتبال را هم تحت تأثیر قرار داده و باعث بهبود و رفع نقایص آن شده است.

باید دید در آینده دیگر چه مواردی در این ورزش پرطرفدار اضافه خواهد شد و نظرات درباره آن‌ها چیست؟

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید