گوشی هایی با دوربین ۶۴ و ۱۰۰ مگاپیکسلی

طبق گفته جاد هیپ سرپرست ارشد بخش مدیریت محصول شرکت کوالکام و بررسی های اخیرشان در آینده ای نه چندان دور و شاید در همین سال جاری یعنی ۲۰۱۹ منتظر گوشی هایی با دوربین ۶۴ و ۱۰۰ مگاپیکسلی باشیم.

با این حال رسیدن به تکنولوژی دوربین های اولترا های (Ultra High) برای گوشی های هوشمند مسیری نیست که دلخواه کمپانی کوالکام باشد تا بازار به آن دست پیدا کند. در حال حاضر چیپست های ۶۶۰، ۶۷۰، ۶۷۵، ۷۱۰، ۸۴۵ و ۸۵۵ اسنپدراگون قابلیت پشتیبانی از دوربین گوشی های هوشمند تا ۱۹۲ مگاپیکسل را دارد، البته لازم به ذکر است که قابلیت‌هایی مثل کاهش نویز و تأخیر شارتر بر روی آن‌ها فعال نخواهد بود. پس در نتیجه گوشی‌هایی که به چیپست‌های فوق مجهز باشند نمی‌توانند به‌صورت هم‌زمان تعداد زیادی تصویر را ثبت کرده و آن‌ها را به یک تصویر تبدیل کنند.

گوشی هایی با دوربین ۶۴ و ۱۰۰ مگاپیکسلی
گوشی هایی با دوربین ۶۴ و ۱۰۰ مگاپیکسلی

ترکیب ۴ عکس ۱۲ مگاپیکسلی

در حال حاضر گوشی هایی که دوربین ۴۸ مگاپیکسلی دارند ۴ عکس یا تصویر ۱۲ مگاپیکسلی ثبت و ترکیب می‌کنند تا به نتیجه نهایی ۴۸ مگاپیکسل برسند. توسعه دهندگان در تلاش اند تا درآینده نزدیک هم دوربین های ۶۴ مگاپیکسلی بتوانند با ترکیب ۴ تصویر ۱۶ مگاپیکسلی به نتیجه نهایی مورد نظر برسند.

این نکته هم باید بگوییم که این نوع ثبت تصاویر و عکس برداری در گوشی های هوشمند شامل گوگل پیکسل ۳ ، گلکسی اس ۸ تا اس ۱۰ و صد البته آیفون ها نمی‌شود و آن‌ها از حس‌گرهایی با رزولوشن پایین‌تر همراه با نویزی کمتر و جزئیات بیشتر و واقعی بهره می‌برند و به عنوان مثال ۱۲ مگاپیکسل آن‌ها یک تصویر ۱۲ مگاپیکسل واقعی است.

در مجموع می‌توان نتیجه گرفت که بحث مگاپیکسل در دوربین گوشی های هوشمند در سال ۲۰۱۹ داغ تر از همیشه دنبال شود.

اسمارت فون های Xiaomi Mi 9  و  Redmi Note 7 Pro دارای دوربین 48 مگاپیکسل هستند و قطعاً در سال جاری به تعدادشان افزوده خواهد شد.

منبع : www.gsmarena.com

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید