حالا که به دوره‌ای از پیشرفت و تکنولوژی رسیدیم و کمپانی‌هایی جون اپل و گوگل دستیارهای صوتی خودشان را تحت عنوان سیری و Google Now روانه بازار کردند چرا مایکروسافت وارد این میدان نشود؟ مایکروسافتی که هم عقبه‌ی بسیار کاملی دارد و هم چشم‌اندازی روشن، او که خودش همیشه بنیان‌گذار بسیاری از پیشرفت‌ها در صنعت کامپیوتر و تکنولوژی بوده قطعاً توانایی ساخت دستیار صوتی با پایه هوش مصنوعی را دارد. مایکروسافت با کورتانا وارد شد.

کورتانا دستیار صوتی هوشمند مایکروسافت
کورتانا دستیار صوتی هوشمند مایکروسافت

کورتانا دستیار صوتی هوشمند مایکروسافت

دستیار صوتی مایکروسافت از خیلی جهات شبیه به سیری و گوگل عمل می‌کند و کاربران ویندوزی که دستگاه مبتنی بر سیستم‌عامل آی او اس و همچنین اپلیکیشن Google Now را ندارند بتوانند از این قابلیت‌ها استفاده کنند.

برای راه‌اندازی Cortana در نسخه دسکتاپ ویندوز 10 کافی است تا روی نوار سرچ یا جستجو در تسکبار کلیک کنید و به آن اجازه دهید تا به اینترنت وصل شود. کورتانا اسم شما را می‌پرسد و تلاش می‌کند نحوه تلفظ صحیح نامتان را یاد بگیرد.

برای فعال‌سازی Cortana می‌توانید به Settings و سپس در پنجره باز شده به Cortana بروید. در قسمت 1 مشخص شده در عکس می‌توانید گزینه Hey Cortana را فعال کنید تا اگر میکروفون به ویندوزتان وصل دارید با گفتن آن این دستیار صوتی هوشمند آماده به پاسخگویی به شما باشد.

فعالسازی کورتانا
فعالسازی کورتانا

در قسمت 2 می‌توانید گزینه‌ای را فعال کنید که وقتی کلید ویندوز روی کیبورد و کلید C (Win+C) را فشار می‌دهید کورتانا آماده دریافت دستورات شما باشد.

و درنهایت قسمت سوم هم می‌توانید با فعال کردن آن حتی وقتی دستگاهتان لاک یا همان قفل است بتوانید از آن بهره ببرید.

قابلیت ها

اما قابلیت‌های کورتانا که در بالا هم اشاره کردم بسیار شبیه به سایر رقبا یعنی سیری و گوگل است مانند:

  • صحبت کردن با آن و پاسخ دادن به سؤالات متعدد شما
  • ارائه اطلاعات پروازهای مختلف
  • ارائه نتایج ورزشی و اخبار روز
  • با کورتانا درباره وضعیت آب‌وهوا صحبت کنید تا تمام اطلاعاتی که لازم دارید را به شما بدهد.
  • تنظیم یادآوری‌ها برای شما
  • و … خیلی موارد دیگر که سایر دستیارها هم به شما این قابلیت‌ها را ارائه می‌دهند.

اما به‌شخصه تنها قابلیتی که در کورتانا مشاهده کردم که نظیر آن در دیگر دستیارها ندیدم کندوکاو و جستجو در درایوها و فایلهای شماست. برای مثال اگر از او بخواهید در مورد هر چیزی به جستجو بپردازد، فهرستی از نتایج را در هارد دیسک کامپیوتر و همچنین فضای ابری وان درایو برای شما به نمایش درخواهد آورد.

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید