با ظهور کامپیوترها و اینترنت در دنیای امروز تمام کسب‌ و کار ها رنگ و شکل تازه‌ای به خود گرفته‌اند و تمام زمینه‌های زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده‌اند. امروزه برای درامد زایی و شروع یک کسب‌ و کار جدید فعالیت اینترنتی یکی از گزینه‌های جذاب پیش روی ما قرار دارد. در این مقاله مقداری درباره‌ی فعالیت در دنیای مجازی و انواع روش‌ها برای درآمدزایی صحبت می‌کنیم.

از انواع مدل‌های کسب‌وکار اینترنتی می‌توان به موارد فروش کالا به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به مشتری، فروش خدمات به مشتری، آموزش و فروش محتوا مثلاً محتوای آموزشی و یا جذب ترافیک بالا و درآمدزایی از طریق تبلیغات برای دیگر شرکت‌ها و سایت‌ها کسب درآمد کرد مانند همین سایت. هر یک از این کسب‌وکارها را می‌توان در ابتدا به‌تنهایی راه انداخت اما در ادامه حتماً نیاز است تا گروهی را برای توسعه‌ی کسب کار به خدمت گرفت.

مراحل شروع یک کسب‌ و کار اینترنتی

برای شروع یک کسب‌وکار اینترنتی در ابتدا باید شناسایی توانایی‌های خودمان و گروهمان را انجام دهیم مثلاً برای یک سایت توانایی نوشتن خوب یک مزیت محسوب می‌شود و یا طراحی با فتوشاپ  و یا عکاسی بسیار مفید است. وقتی خودتان محتوا تولید کنید یک مزیت نسبت به دیگر رقبا دارید و می‌توانید با شناخت بازار هدف خود محتوای مخصوص خود را تولید کنید.

مرحله‌ی دوم انتخاب حوزه کاری است، مهم این است که کسب‌ و کار ی که قصد راه‌اندازی آن رادارید چه قدر طرفدار دارد یا اینکه چقدر می‌تواند نیاز مردم را رفع کند. در این مرحله حتماً نباید طرح و ایده‌ی جدیدی داشته باشید مثلاً باید یا حوزه کاری پرطرفداری را پیدا کنید و یا سعی کنید در آن متخصص شوند.

مثلاً در میان وب‌سایت‌های نرم‌افزار موبایل شما نرم‌افزارهای مناسب یک برند خاص یا مناسب یک کار خاص را به‌صورت تخصصی ارائه کنید. و یا اینکه اگر توانایی متخصص شدن در آن حوزه کاری را ندارند باید به سمت فروش محصولات پرطرفدار به‌صورت واسطه‌ای بروید مثلاً در وب‌سایت خود تورهای لحظه‌ی آخری را بفروشید که همه به دنبال آن‌ها هستند.

کسب‌ و کار اینترنتی خود را شروع کنید!
کسب‌ و کار اینترنتی

مرحله‌ی سوم  بررسی سایت‌های رقیب است این مرحله بسیار مهم است چون شاید شما در حوزه‌ای شروع که فعالیت کنید که در آن حرفی برای گفتن ندارید. در این مرحله 3 چیز را حتماً بررسی کنید. اول ترافیک سایت با استفاده از افزونه‌ی الکسا تولبار. دوم تاریخ شروع کار با استفاده از وب‌سایت www.whois.com و سوم محصولات، محتوا، تبلیغات و کیفیت ارائه‌ی وب‌سایت‌های رقبا. این قدم بسیار مهم است و شما می‌توانید نکات زیادی را با برسی نقاط قوت و ضعف رقبایتان به دست بیاورید.

اگر خودتان قصد راه اندازی کسب و کارتان را دارید باید با حداقل تخصص های یک مدیر سایت آشنایی داشته باشید.

مرحله‌ی چهارم راه‌اندازی سایت. تبریک این مرحله‌ی آخر برای شروع کسب‌وکار شما است.اما با راه‌اندازی سایت تازه‌کار شما شروع‌ شده و نکات بسیاری را باید برای موفق شدن در این راه رعایت کنید. برای طراحی سایت 2 راه پیش روی شما است. اول طراحی توسط خودتان و دوم درخواست از دیگران برای طراحی سایت. اگر از شرکتی درخواست طراحی سایت خود را می‌کنید باید به این نکته دقت کنید که این کار مزایا و معایب بسیاری رادارید. از مزایا آن می‌توان به‌سرعت و سهولت کار با شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی وب‌سایت‌ها نام برد. شرکت‌های طراح سایت تجربه‌ی بسیاری در ارائه‌ی خدمات به شما دارند و می‌توانند در کمترین زمان ممکن بهترین وب‌سایت مناسب شمارا آماده کنند.

 اما این شرکت‌ها معایبی نیز دارند، از معایب درخواست از این شرکت‌ها برای طراحی شما می‌توان به هزینه‌ی بسیار بالای این شرکت‌ها، نیاز به پشتیبانی طولانی‌مدت و امکان عدم موفقیت در طراحی سایت موردنیاز شما نام برد. مثلاً بسیار پیش‌آمده که شرکتی سایت مطلوب کاربر را نتوانسته آماده کند یا بعد از تحویل سایت هزینه‌های زیادی را برای تغییرات در سایت طلب کرده.

در کل شما باید با توجه به نیاز خود یکی از این دو راه را انتخاب کنید. توصیه‌ی ما همیشه به کسب‌وکارهای کوچک تازه تأسیس این است که خودشان با استفاده از ابزارهایی مثل ورد پرس نمونه‌ی اولیه‌ی وب‌سایت خود را آماده کنند و سپس با توجه به نیاز خود از شرکت‌های طرحی وب‌سایت برای توسعه‌ی کسب‌وکار خود کمک بگیرند.

در مقالات بعدی بیشتر درباره‌ی کسب‌ وکار های اینترنتی و شروع به کار یک وب‌سایت صحبت خواهیم کرد.

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید