یک گروه تحقیقاتی رباتیک با الهام گرفتن از درخواست مهندسان ناسا برای ساخت ربات‌هایی که قابل‌استفاده در فضا باشد ماده‌ای به نام پوست رباتیک ساختند.

تاکنون ربات‌های گوناگونی را دیده‌ایم که هریک شکلی مخصوص خود را دارا هستند، یکی به شکل انسان یکی به شکل حیوان و یا ربات‌هایی که الهام گرفته از حشرات هستند. هر یک از این ربات‌ها برای منظور و کاربردی خاص تولیدشده‌اند و نسبت به هم مزایا و معایب مخصوص خود را دارا هستند. در این میان دانشمندان دانشگاه یل آمریکا موفق شدند با استفاده از ورق‌های انعطاف‌پذیر با حسگرها و محرک‌های ویژه دری جدید را به سمت نوع تازه‌ای از ربات‌ها باز کنند.

دمیدن روح به اشیا بی‌جان

پوست رباتیک یک ماده‌ی انعطاف‌پذیر است که می‌تواند هر شی‌ء بی‌جان مثل عروسک و اشیا نرم دیگر را به حرکت دراورد و تبدیل به یک ربات کند. این ماده از ورقه‌های انعطاف‌پذیر و جند حس‌گر و محرک ساخته‌شده که با بسته شدن به دور اشیا حرکت‌های متفاوتی را با ماده انتقال می‌دهد.

پوست رباتیک می‌توان هر چیزی را به ربات تبدیل کند

کاربران با استفاده از نوآوری خود می‌توانند هر نوع استفاده‌ای جدید را برای این ماده تصور کنند و اشیایی را با این پوست رباتیک تبدیل به ربات کنند که تاکنون کسی تصوری از آن را نداشته است. مثلاً این ربات‌ها را همچنین می‌توان به دور خود پیچید تا حالت ایستادن و نشستن شمارا کنترل کند. و یک خاصیت منحصربه‌فرد دیگر این پوست رباتیک خاصیت استفاده دوباره از آن‌ها است یعنی می‌توان این پوست را از روی شیعی باز کرد و روی شی‌ء دیگر بست بدون اینکه در ساختار اصلی آن‌ها تغییری ایجاد کرد.

چگونه این پوست‌های رباتیک به کمک فضانوردان می‌آید؟

با توجه به محدود بودن وسایل در ایستگاه بین‌المللی فضایی بین‌المللی پوست‌ رباتیک یک‌راه حل برای استفاده‌های مختلف از اشیای موجود و تبدیل آن‌ها به ابزارهای مفید است. مثلاً می‌توان روی یک‌تکه فوم آن‌ها را بست تا آن را به یک بازوی رباتیک تبدیل کنند و سپس برای ساخت یک مریخ‌نورد استفاده شوند. هر وسیله‌ای در ایستگاه فضایی، از بادکنک گرفته تا کاغذهای مچاله شده به شکل توپ، به‌طور بالقوه می‌توانند به یک ربات برای کمک به فضانوردان تبدیل شود.

منبع: https://www.smithsonianmag.com/innovation/these-robotic-skins-turn-everyday-objects-into-robots-180970328/

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید