صدای سلول‌های سرطانی و تشخیص آن با نانو ذرات طلا! پس از سال‌ها مطالعه و تلاش در حوزه‌ی فن‌آوری های نوین و نانو، سرانجام دانشمندان الیافی را با پوششی از جنس نانو ذرات طلا ساختند که می‌تواند نیروهای بسیار ضعیف را حتی نیروی ایجادشده در اثر حرکت باکتری در محلول شناسایی کند. همچنین صداهای بسیار ضعیف را نیز می‌توان با این ابزار شناسایی کرد. این الیاف نیروهای بسیار کم را نیز تشخیص می‌دهد.

روش کار این ابزار به‌گونه‌ای طراحی‌شده که الیاف نوری نانومقیاسی که قادر به اندازه‌گیری مقدار بسیار کمی از نیرو رادارند می‌توانند اختلالات به وجود آمده در اثر شناور شدن باکتری‌ها یا امواج صوتی ایجادشده در اثر تپش سلول‌های قلبی را شناسایی کنند.

آینده‌ی این فن آوری ( نانو )

در آینده در صورت استفاده از این فن‌آوری در تشخیص سرطان‌ها می‌توان سلول‌های جداگانه را موردبررسی قرارداد و در صورت مشاهده‌ی هرگونه تغییر در آن‌‌ها و تبدیل به سلول‌های سرطانی از وجود این سلول‌ها مطلع شد. در یک گزارش مهم دونالد سیربولی یکی از محققان دانشگاه کالیفرنیا گفته است: نتایج این پروژه‌ی ارزشمند درهای جدیدی را به‌سوی شناسایی فرآیندها و تغییراتی است که تا قبل از این شناسایی و بررسی آن‌‌ها قابل امکان نبوده.

امروزه با ایجاد تکنولوژی نانو و بررسی ذرات در اسکیل و مقیاس بسیار ریز می‌توان کوچک‌ترین تغییرات و فرآیندها را بررسی و شناسایی کرد؛ اما برای این‌که بفهمیم و درک کنیم که در این مقیاس‌ها به‌طور کامل چه شده است به علمی بیش از مشاهده مستقیم نیازمندیم. باید فهمید که دقیقاً چه شده است و با جزییات کامل آن را بررسی کرد. یکی از میکروسکوپ‌های بسیار عالی برای این کار، میکروسکوپ AFM است. البته باید اینجا خاطرنشان کرد که این دستگاه نمی‌تواند برای سیستم‌های زنده عملی باشد. محققان به دنبال یافتن راهی برای اندازه‌گیری نیرو در دنیای زیستی هستند تا بتوانند بر این مشکل غلبه کنند. در این میان این گروه محقق الیافی از جنس اکسید قلع را ساخته‌اند که دارای پوششی از جنس پلیمر بوده و بر سطح آن نانو ذرات طلا قرارگرفته است.

صدای سلولهای سرطانی و تشخیص آن با نانو ذرات طلا!
صدای سلولهای سرطانی و تشخیص آن با نانو ذرات طلا!

اگر فکر می‌کنید که این تکنولوژی بسیار پیچیده و غیرقابل درک است در اشتباه هستید زیرا کار با این نانو الیاف بسیار ساده‌ است! به صورتی که الیاف را در محلول دارای سلول‌های زنده و یا حتی باکتری غوطه‌ور می‌کنند و نور به سطح الیاف می‌تابانند و در آخر با نانو ذرات نقره واکنش می‌دهد. امواج صوتی و نیروهای زیستی با نانو ذرات طلا برخورد می‌کند و آن‌‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌کنند که این جریان بر روی لایه پلیمری تأثیر می‌دهد. به همین سادگی!

در ادامه

درنهایت با نزدیک شدن نانو ذرات به همدیگر در الیاف با توجه به تغییر الگوی برهمکنشی نور موجب افزایش شدت آن نیز می‌شود. دانشمندان با اندازه‌گیری و بررسی این امواج به بررسی این باکتری‌ها و سلول‌ها مشغول می‌شوند و درنهایت با استفاده از این فناوری می‌توان نیروهای بسیار کوچک نظیر حرکت تاژک در باکتری‌ها را نیز مشاهده کنند.

لطفاً نظر خودتان درباره‌ی این خبر رو با ما به اشتراک بگذارید. شما چقدر با فن‌آوری نانو و یا این الیاف آشنایی دارید؟

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید