شاید این خبر را هرکسی نداند اما در اکتبر سال ۲۰۱۴، فیسبوک با پرداخت ۲۱ میلیارد دلار پیام‌رسان واتس‌اپ را خریداری کرد و پرونده خرید واتس اپ را بست. این معامله باعث شد تا برایان اکتون، یکی از بنیان‌گذاران این اپلیکیشن را به یک ثروتمند تبدیل کرد اما بااین‌حال شاید فکر کنید اکتون پس از فروش واتس‌اپ دیگر کاری به کار فیسبوک نداشته باشد اما او بار دیگر در صحبت‌های اخیرش از کاربران شبکه‌های اجتماعی درخواست کرده تا اقدام به پاک کردن فیسبوک از دستگاه‌هایشان کنند.

به نقل از BuzzFeed، دانشگاه استنفورد ایالت کالیفرنیا از بنیان‌گذار واتس‌اپ درخواست کرد که به‌عنوان مهمان سخنران کلاسی به نام علوم کامپیوتری ۱۸۱ حضور داشته باشد و اصول اخلاقی و مسئولیت‌پذیری اجتماعی را به دانشجویان آموزش بدهد.

اکتون در ابتدا داستان شکل‌گیری واتس‌اپ را برای دانشجویان بازگو کرد و سپس از دلیل فروش این پیام‌رسان به فیسبوک سخن گفت. اکتون احساس مسئولیتی که نسبت به ۵۰ کارمند واتس‌اپ داشت را توصیف کرد و اضافه کرد که از این قرارداد آن‌ها سود سرشاری ‌بردند و اگر به هر دلیلی این قرارداد شکل نمی‌‌گرفت، شاید همه او را مقصر می‌دانستند.

فیسبوک را پاک کنید
فیسبوک را پاک کنید

فروش واتس اپ به فیسبوک

از طرفی اکتون مجبور بوده که سرمایه‌گذاران را هم راضی کند چرا که او با سهام اندک خود نمی‌توانسته جلوی امضا شدن این قرار بگیرد. این دو بنیان‌گذار امیدوار بودند که هر کاربر برای استفاده از این اپلیکیشن مبلغ ناچیزی پرداخت کند تا جلوی فروش آن را به فیس‌بوک بگیرد چرا که می‌دانستند فیس‌بوک قصد دارد از این اپ استفاده تبلیغاتی کند؛ اما سرانجام این معامله بالاخره انجام شد و فیس‌بوک پس از خرید این پیام‌رسان، شروع به فروش و به مزایده گذاشتن، تبلیغات بازرگانی در این پیام‌رسان کرد. مسئله‌ای که منجر به ناراحتی و استعفای بنیان‌گذاران واتس‌اپ شده است.

به نظر می‌رسد اکتون هنوز دل خوشی از فیس‌بوک ندارد چرا که در دانشگاه استنفورد مستقیماً به کاربران پیشنهاد کرد برای پاک کردن فیسبوک اقدام کنند چرا که اکنون زمانش فرا رسیده است.

البته این اولین بار نیست که اکتون به‌صورت علنی اقدام به تحریک کاربران نسبت به پاک کردن فیسبوک می‌کند. او سال گذشته پس از رسوایی فیس‌بوک و سوءاستفاده کمپانی کمبریج آنالکتیکا از داده‌های ۸۷ میلیون کاربران این شبکه اجتماعی، پستی در فیسبوک منتشر کرد و به کاربران جهان پیشنهاد داد فیس‌بوک خود را پاک کنند.

در حال حاضر روزبه‌روز از محبوبیت و اعتبار فیسبوک کم می‌شود و کاربران زیادی این شبکه اجتماعی را ترک می‌کنند.

منبع : www.phonearena.com

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید