یکی از سؤالات متداول افراد و مهندسین شبکه این است که چگونه از اطلاعات شخصی در گوشی، رایانه یا شبکه محافظت کنیم. برای این امر شما می‌توانید فایروال سیستم خود را فعال کنید.

فایروال یا دیوار آتش
فایروال یا دیوار آتش

فایروال یا همان دیوار آتش

فایروال یک سطح ایمنی در رایانه‌های شخصی و تلفن‌های همراه برای محافظت از اطلاعات شخصی کاربران است که اگر روی رایانه شما، روی مودم اینترنت یا هر جای دیگر شبکه این امکان را به وجود می‌آورد که اجازه اتصال داخل سیستم به خارج را برقرار می‌کند اما اتصال از بیرون به داخل سیستم شمارا مسدود می‌سازد مگر با شرایط خاصی اجازه ورود بدهد. این‌گونه Firewall اجازه ورود فایل‌های مخرب در زمان اتصال اینترنت به رایانه شما را نمی‌دهد و از ویروسی شدن و سرقت اطلاعات شخصی شما جلوگیری می‌کند. فایروال از فایل‌ها و پرونده‌های شما محافظت و ترافیک شبکه را تحت کنترل و مدیریت دارد.

نحوه فعال‌سازی Firewall در ویندوز

برای فعال کردن Firewall ویندوز خود ابتدا باید برروی Control Panel کلیک کرده و گزینه System Security انتخاب می‌کنیم و  Windows Firewall را برمی‌گزینیم و در پنجره بازشده و از منوی سمت چپ گزینه Turn Windows Firewall on or off را کلیک می‌کنیم و در آنجا می‌توانیم آن را خود را خاموش یا روشن کنیم.

فعال سازی فایروال
فعال سازی فایروال
فعال سازی فایروال

فعال سازی فایروال

همینطور در پنجره فوق دو گزینه وجود دارد که گزینه Block All Incoming Connection, Including Those in the List of Allowed Appes به معنای اینکه فایروال روشن است و همه اتصال‌های ورودی را از جمله کسانی که در لیست پرونده‌های مجاز هستند را مسدود می‌کند. گزینه دوم Notify Me When Windows Firewall Block a New Apps به معنای اینکه وقتی دیواره آتش ویندوز یک برنامه جدید را مسدود می‌کند به من اطلاع دهید.

راه دیگر دسترسی به Firewall ویندوز خود این است که  winke+R را سرچ کرده تا پنجره  RUN باز شود و عبارت  “Firewall.cpl”را تایپ می‌کنیم.

برای فعال کردن Firewall گوشی همراه خود به قسمت تنظیمات گوشی رفته و گزینه امنیت یا همان  Security را انتخاب کرده و گزینه منبع ناشناس یا Unknown Sources را غیرفعال می‌کنیم که این‌گونه اجازه نصب از منابع ناشناخته را منع می‌کنیم.

(نویسنده : میترا)

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید