فایروال چیست ؟

هدف این مقاله برای بالا بردن هر چه بیشتر اطلاعات عمومی افراد و آگاهی از چگونگی محافظت سیستم‌های کامپیوتری‌شان است که در ادامه به تشریح و توضیح اینکه فایروال چیست و انواع آن می‌پردازیم.

در حالت کلی هر فعالیتی که نتیجه آن محافظت از شبکه و سیستم شما باشد اصطلاحاً به آن امنیت میگویند. امنیت شامل روش‌هایی است که برای محافظت از شبکه‌های رایانه‌ای در مقابل دسترسی‌های غیرمجاز و نفوذ هکرها جهت سوءاستفاده در شبکه استفاده می‌شود.

این روزها اگر فردی به راه‌کارهای جلوگیری از نفوذ به اطلاعات شخصی‌اش در فضای مجازی واقف نباشد با توجه به ناامنی‌های زیادی که در شبکه جهانی اینترنت وجود دارد، هر لحظه امکان دارد تا اطلاعاتش توسط فرد یا گروهی هک شود به سرقت برود. در این راستا افراد متخصص در حوزه امنیت هم بیکار ننشسته و راهکارهای خودشان را جهت جلوگیری از حملات و تهدیدات اینترنتی ارائه می‌دهند که می‌توان ازجمله راه‌کارهای آن‌ها به استفاده از سرویس‌های ids و  ips و استفاده از آنتی‌ویروس و همچنین فایروال اشاره کرد.

اما فایروال چیست ؟ همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، یکی از سرویس‌های بسیار کارآمد و مهمی که به‌صورت پیش‌فرض در تمام سیستم‌ها وجود دارد، سرویس فایروال (Firewall) یا دیوار آتش است. این سرویس قابلیت‌های زیادی در راستای جلوگیری از ورود بسته‌های مشکوک به شبکه را دارد و به دلیل مورد قبول بودن بسیار زیاد و همه‌گیر بودنش مورداستفاده بسیاری از سازمان‌ها است. به همین دلیل یکی از فرصت‌های شغلی برای افراد در حوزه امنیت، نصب و پیکربندی فایروال است‌.

انواع فایروال

حال که فهمیدیم فایروال چیست می‌رسیم به انواع فایروال که به‌طورکلی دو نوع هستند، یکی سخت‌افزاری و دیگری نرم‌افزاری.

فایروال سخت‌ افزاری

Firewall سخت‌ افزاری اصولاً به شکل تجهیزات فیزیکی هستند و امکان کارکرد مستقل و بدون نیاز به سیستم‌عامل را دارند و همچنین بر روی بستر فیزیکی شبکه کارایی لازم دارند. در حقیقت Firewall سخت‌ افزاری نوع درخواست را تشخیص می‌دهد.

فایروال سخت‌ افزاری
فایروال سخت‌ افزاری

فایروال نرم‌ افزاری

 فایروال نرم‌ افزاری اصطلاحاً بر روی لایه‌ی نرم‌افزار یا اپلیکیشن قرار می‌گیرد و با توجه به قوانین تعریف‌شده‌اش اقدامات لازم را به عمل می‌آورد. فایروال نرم‌ افزاری خلاف سخت‌ افزاری وابسته به سیستم‌عامل است و با این اوصاف در بستر فیزیکی شبکه نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد. در رابطه با Firewall  نرم‌ افزاری هم می‌توان گفت که برخلاف Firewall سخت‌ افزاری ساختار درخواست را بررسی و تشخیص می‌دهد.

فایروال نرم‌ افزاری
فایروال نرم‌ افزاری

به غیر از این مطلب ( فایروال چیست ؟ انواع آن ؛ امنیت این روزها حرف اول را می زند) قسمت قبلی را در لینک زیر میتوانید بخوانید.

فایروال یا دیوار آتش چیست؟ ؛ نحوه فعالسازی آن در ویندوز

( نویسنده : میترا )

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید