به گزارش شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار (France 24) در حالی گرین پیس (صلح سبز) فیس بوک را به آلاینده بودن متهم کرده است که بحث توسعه پایدار در فرانسه به شدت داغ است، در مجموع میتوان گفت این انگشت اتهام به سمت تمامی شبکه های اجتماعی نشانه گرفته شده است.

شبکه های اجتماعی
شبکه های اجتماعی از عوامل ایجاد آلاینده ها و آلودگی هوا

شبکه های اجتماعی و آلودگی هوا

شاید خیلی ها از اینکه شبکه های اجتماعی اینترنت از کربن برای کار کردن سرورهایشان استفاده می‌کنند مطلع نباشند، دلیل این موج از انتقادها به شبکه های اجتماعی هم همین است که این شبکه ها بخصوص فیس بوک و حتی سرچ در گوگل هم باعث ایجاد آلایندگی می‌شود.

تعداد کاربران فیس بوک چیزی در حدود نیم میلیارد نفر می‌باشد و در حال حاضر بیش از 10 میلیارد عکس در این شبکه آپلود شده و برای اینکه این عکس‌ها به‌صورت مستقیم برای کاربران در دسترس باشد پایگاه های اینترنتی از سرورهایی که گرم می‌شوند استفاده می‌کنند لذا لازم است برای خنک‌سازی آن‌ها به‌طور مرتب اقداماتی انجام شود.

اما این فرآیند برای خنک‌سازی سرورها با استفاده از منابع مختلف انرژی از جمله کربن و برق انجام می‌شود که مستلزم مصرف انرژی فراوانی است. این در حالی است که به‌طور روزانه به تعداد سرور در جهان افزوده می‌شود.

در این راستا گوگل سایتی که هر کس می‌تواند در آن میزان آلایندگی ناشی از مصرف اینترنت خود را ارزیابی کند را راه‌اندازی کرده است.

آلودگی هوا
آلودگی هوا

دو دهم گرم گاز دی‌اکسید کربن به ازای هر سرچ

به ازای هر عدد جستجو در گوگل دو دهم گرم گاز دی‌اکسید کربن تولید می‌شود و در هر ثانیه به‌طور میانگین 63 هزار جستجو در گوگل انجام می‌گیرد. به این ترتیب هر ثانیه جستجو در گوگل دوازده هزار و شش‌صد کیلوگرم گاز دی‌اکسید کربن تولید و در فضا منتشر می‌شود.

امروزه اکثریت بزرگان حوزه اینترنت و سرور داران به فکر استفاده از دیتا سنترهای سبز هستند. دیتا سنترهای سبز از پردازنده‌های بسیار کارآمدتری استفاده می‌کنند. از طرفی هم رایانه‌های دست دوم از کشورهای پیشرفته به کشورهای در حال توسعه ارسال می‌شود.

در ادامه و مقالات بعدی به دیتا سنترهای سبز بیشتر می‌پردازیم و درباره آن‌ها توضیحات بیشتری را ارائه می‌کنیم.

منبع : سایت گرداب

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید