دیتاسنتر چیست؟

به مکانی که تشکیل شده است از سیستم‌های شبکه‌ای جهت سازمان‌دهی، پردازش، ذخیره و یا انتشار حجم بسیار زیادی از داده‌ها یا اطلاعات دیتاسنتر یا همان مرکز داده گفته می‌شود.

درواقع دیتاسنتر مجموعه‌ای متشکل از سرورهای قدرتمند است که تحت شرایطی خاص نگهداری می‌شوند و از راه دور به شرکت‌ها و مؤسسات خدمات خود را ارائه می‌دهند. در این روش، شرکت‌ها با اجاره‌ی فضاهایی از سرور می‌توانند اطلاعات خود را در آن ذخیره کنند و با استفاده از ابزارهای خاص کنترل آن‌ها را به دست بگیرند.

و اما احساس نیاز به دیتاسنتر زمانی به وجود آمد که شرکت‌ها برای نگهداری از سرورها و همچنین هزینه‌ی سنگین آن‌ها به مشکل برخوردند. در این راستا مراکزی به وجود آمد که با استفاده از سرورهای قدرتمند و همچنین اتصال‌های پرسرعت اینترنتی ارائه خدمات خود را از سر گرفت.

دیتاسنتر
دیتاسنتر

همچنین Data Center ، بسته به نوع کاربردی که برای آن تعریف شده است، می‌تواند به عنوان یک مرکز پردازشی، مرکز ذخیره داده، مرکز جمع آوری داده و یا تمامی این موارد عمل کند. مراکز داده بسیار عظیم و متنوعی در سراسر شبکه جهانی اینترنت در حال سرویس دهی به مشتریان این حوزه هستند که برخی از این مراکز استفاده تجاری محدود درون سازمانی دارند و برخی دیگر در اینترنت به‌صورت تجاری و یا عمومی قابل استفاده هستند.

انواع مرکز داده

حال اگر بخواهیم انواع دیتاسنتر یا مرکز داده را نام ببریم می‌توان گفت که به دسته های شبکه‌های سازمانی، تجاری یا دانشگاهی، شبکه‌های خصوصی،‌ فراهم‌کننده‌های سرویس، مراکز داده اینترنتی، مراکز داده فرا سازمانی و مراکز داده محلی تقسیم می‌شوند.

یک پایگاه داده ساده ممکن است فقط به چند کیلووات برق نیاز داشته باشد، درحالی که یک پایگاه داده بزرگ در مقیاس سازمانی نیازمند به ده‌ها مگاوات برق یا بیشتر باشد. امروزه دیتاسنترهای سبز به جهت آسیب‌رسانی بسیار کم به محیط زیست، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند که در مقاله بعدی به بررسی آن‌ها نیز می‌پردازیم.

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید