دستیار صوتی یکی از تکنولوژی‌های تقریباً جدیدی است که توسط هوش‌مصنوعی کار می‌کند و کار شمارا برای کنترل وسیله‌های مختلف نظیر گوشی موبایل (هوشمند)، تبلت، لپ‌تاپ، تلویزیون‌های هوشمند و حتی جدیداً در کنسول‌های بازی راحت‌تر می‌کند. برای استفاده از این تکنولوژی فقط کافی است خواسته‌ی خود را به زبان بیاورید و به برنامه دستیار صوتی دستور بدهید که چه چیزی می‌خواهید یا اصلاً اگر چیزی نمی‌خواهید برای سرگرم شدن با آن به مکالمه بپردازید. به عبارت ساده‌تر باید گفت که این دستیار صوتی هوشمند با گوش کردن به صدای شما، هر آنچه را که می‌خواهید، انجام می‌دهد. شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ دنیا در حال کار روی بهبود این برنامه‌ها هستند. کمپانی‌های بزرگی مانند گوگل، اپل، مایکروسافت، سامسونگ و آمازون نمونه‌ای از این‌ها هستند.

دستیار صوتی هوشمند
دستیار صوتی هوشمند

اپل پیش قدم در وارد کردن دستیار صوتی هوشمند

اولین بار اپل بود که در سال 2010 با واردکردن دستیار صوتی اپل با نام سیری (Siri) وارد این عرصه شد و قدم بزرگی در این راه برداشت.

دستیار صوتی Siri اپل هم‌زمان با عرضه گوشی‌های آیفون 4S به بازار رونمایی شد. عملکرد این برنامه به این صورت است که فرد با فرمان گفتاری با برنامه ارتباط برقرار می‌کند و برنامه نیز فرمان‌ها را انجام خواهد داد. بنا به گفته شرکت اپل،Siri نه‌تنها می‌فهمد که شما چه می‌گویید، بلکه به‌اندازه‌ای هوشمند است که منظور شمارا هم متوجه می‌شود.

در ادامه کمپانی گوگل با دستیار صوتی Google Now و سپس نسخه بهبودیافته آن Google Assistant وارد میدان شد و که از انواع سرویس‌های مختلف گوگل پشتیبانی می‌کند.

مایکروسافت با دستار صوتی کورتانا (Cortana) توانست خودی نشان دهد و افرادی که از سیستم‌عامل ویندوز در دستگاه‌هایشان نظیر لپ‌تاپ، تبلت و یا گوشی‌های ویندوزی بهره‌مند هستند می‌توانند از امکانات آن استفاده کنند.

سامسونگ هم به‌تازگی با دستار صوتی خودش یعنی بیکسبی (Bixby) به این رقابت وارد شد و به‌قدری برای آن اهمیت قائل است که با عرضه آن درگوشی Galaxy S10 دکمه مخصوص بیکسبی تعبیه نمود.

need something
Voice Assistant

در ادامه با ما همراه باشید

در ادامه و مقاله‌های آینده به معرفی و کاربردهای هرکدام از این دستیارهای صوتی هوشمند خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید