درگیری آمریکا و آلمان بر سر هواوی هرروز ابعاد گسترده‌تری به خود می‌گیرد و حالا دولت ترامپ علناً از آلمان خواسته بین تجهیزات این شرکت و دسترسی به سرویس‌های اطلاعاتی و جاسوسی واشنگتن یکی را انتخاب کند.

درگیری آمریکا و آلمان

هواوی از مدت‌ها قبل با اتهام جاسوسی برای دولت چین از سوی آمریکایی‌ها مواجه بوده است. این شرکت اما مرتباً این اتهام را تکذیب کرده و خواستار ارائه مدارک مستدل از سوی کشورهای غربی شده؛ اقدامی که تا کنون صورت نگرفته است.

دولت ترامپ برای فشار هرچه بیشتر بر کمپانی چینی از هم‌پیمانان خواسته استفاده از تجهیزات کارآمد این کمپانی در زمینه های ارتباطی را فراموش کنند، حالا اما بی تفاوتی دولت آلمان در برابر این درخواست ها باعث واکنش نسبتاً شدید آمریکا شده است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال سفیر آمریکا در برلین با ارسال نامه ای به مقامات دولتی به آن‌ها هشدار داده در صورتی که پروژه توسعه زیرساخت شبکه‌های 5G  توسط هواوی متوقف نشود، این کشور اجازه دسترسی به داده های محرمانه سرویسی اطلاعاتی آمریکا را نخواهد داشت.

درگیری آمریکا و آلمان
درگیری آمریکا و آلمان

پیش‌تر آنجلا مرکل، صدر اعظم آلمان تاکید کرده بود که در صورت ارائه تضمین های کافی از سوی هواوی این شرکت می‌تواند به فعالیت در زمینه شبکه های 5G آلمان ادامه دهد اما در نامه ارسالی از سوی سفارت تأکید شده که نمی‌توان با بازرسی تجهیزات سخت افزاری یا حتی نرم‌افزاری چینی امنیت آن‌ها را تضمین کرد

آمریکا در حالی به کشورهای دیگر برای کنار گذاشتن تجهیزات و سرویس های هواوی فشار می‌آورد که کارشناسان این حوزه هشدار داده اند با تحریم این شرکت توسعه نسل جدید شبکه های موبایلی برای چند سال به تأخیر خواهد افتاد.

در ایالات متحده مجادلات پیرامون این شرکت بالا گرفته؛ از یک سو وزارت دادگستری هواوی را به سرقت اسرار تجاری و پنهان‌کاری متهم کرده و از سوی دیگر این شرکت به اتهام تحریم های ناعادلانه از دولت و کنگره آمریکا شکایت کرده است.

منبع : digiato.com

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید