موضوع جدیدی که این روزهای بحثش داغ است خودروهای بدون راننده می‌باشد.

روزگاری اختراع و تولید اولین خودرو در جهان شگفتی زیادی برای مردم به همراه داشت.

تصور جابجایی مردم با خودرو برای اولین بار حسی سرشار از هیجان توأم با ترس از اختراعی جدید بود، کنترل وسیله‌ای تازه اختراع شده که کار با آن شاید پیچیدگی‌هایی در ابتدا به همراه داشت اما چشم‌اندازی به مردم می‌داد که گویی قرار است اتفاقات بزرگی در این صنعت رخ دهد.

خودروهای بدون راننده

دقیقاً همان حسی که این روزها مردم با شنیدن خبر تولید خودروهای بدون راننده بهشان دست می‌دهد.

آینده در تسخیر تکنولوژی

شاید در ابتدا همه‌گیر نبودن و حاضر به استفاده از آن نشدن را می‌توان به هر وسیله یا هر اختراع نو و تازه دیگری بسط داد که در ابتدای راه عجیب و جالب به نظر می‌رسد ولی کم‌کم بعد از گذشت زمان و به تولید انبوه رسیدن آن‌جوری به روتین مردم تبدیل می‌شود که گویی از ابتدای خلقت وجود داشته‌اند.

آینده در تسخیر تکنولوژی

با عوض شدن نسل‌ها و جلوتر رفتن و پیشرفت در تکنولوژی می‌بینیم که استفاده نکردن از وسایل نقلیه و خودرویی غیرقابل‌تصور شده و انسان‌ها کم مانده برای جابجایی در خانه خودشان از وسایل نقلیه استفاده کنند.

تا دیروز می‌دیدیم وسیله تفریح کودکان دوچرخه و دوچرخه‌سواری بود اکنون کودکان این زمانه تفریحشان شده اسکوتر برقی!

در کل این بحث مطرح می‌شود که همه‌چیز در تسخیر تکنولوژی قرار دارد!

به بحث اصلی که برگردیم می‌بینیم شنیدن خبر خودروهای بدون راننده در ابتدا ترسناک و هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد اما احتمالاً در 10 سال آینده شاهد این اتفاق خواهیم بود که این مهم به یکی از روتین‌های مردم تبدیل‌شده.

شرکت ولوو می‌گوید: با این تکنولوژی، راننده‌ها می‌توانند به کار با لپ‌تاپشان بپردازند، کتاب بخوانند، یا اینکه به صندلی تکیه داده و از نهارشان لذت ببرند.

تاکسی‌های بدون راننده

تاکسی‌های بدون راننده‌ای که مردم را به مقصدشان می‌رساند!

تاکسی‌های بدون راننده‌

فقط کافیست با اپلیکیشنی که روی گوشی خود نصب می‌کنید درخواست ثبت کرده و مقصد خود را انتخاب کنید تا نزدیک‌ترین تاکسی بدون راننده برای شما ارسال شود و شما را به مقصد خود برساند.

خودروهای بدون راننده چگونه کار می‌کند؟

در مورد چگونگی کارکرد خودروهای بدون سرنشین یا همان خودروهای بدون راننده باید گفت که آن‌ها شامل مجموعه‌ای پیچیده از حس‌گرها و رادارها و اسکنرها هستند تا بتوانند تمام شرایط محیطی و درونی را با بیشترین جزییات پردازنده‌های قوی خود مخابره کنند تا پردازنده‌ها دستورات لازم را به خودرو صادر کند.

مجموعه‌ای پیچیده از حس‌گرها و رادارها و اسکنرها

با توجه به مجموعه‌ای از اطلاعات ورودی و ذخیره‌شده و ارتباطاتی که خودرو بدون راننده با ماهواره‌ها و مراکز کنترل ترافیک و چندین واحد دیگر برقرار می‌کند اتومبیل را به حرکت درمی‌آورد. البته باید گفت که درزمینهٔ حس‌گرها و پردازنده‌ها شرکت گوگل به‌نوعی در خط اول این پیشرفت‌ها قرار دارد و با همکاری شرکت‌های بزرگ خودروسازی ایده‌های خود را پیگیری می‌کند.

استفاده از دستورات دقیق و قاطع، الگوریتم­‌های اجتناب از موانع، پیش‌­بینی با مدل‌سازی و سیستم هوشمند تمییز اشیا (سیستمی که ماهیت اشیاء را مشخص می‌­کند. برای مثال تفاوت موتورسیکلت و دوچرخه را تشخیص می­‌دهد) به نرم‌­افزار کمک می­‌کند تا از قوانین و علائم راهنمایی و رانندگی اطاعت کند و از عهده هدایت صحیح خودرو بربیاید.

بخش‌های تشکیل شده این خودروها

در کل خودروهای بدون راننده از 4 بخش اصلی تشکیل‌شده‌اند:

  •  درک محیط

با استفاده از تجهیزات مختلفی ازجمله رادار، لیدار، جی‌پی‌اس و بینایی ماشین و با استفاده از تکنیک‌های همچون پردازش تصویر، شبکه‌های عصبی مصنوعی، الگوریتم‌های فرا ابتکاری و داده‌کاوی این داده‌های مختلف با جهان بیرون ارتباط برقرار می‌کند.

  •  سیستم تصمیم‌گیری

سیستم پیشرفته تصمیم‌گیری با ارائه الگوریتمی بر اساس خروجی داده‌کاوی سیستم ادراک خودرو تعیین می‌کند که خودرو در کدام مانور، خط و … و با چه سرعتی حرکت کند.

درک محیطی
  •  سیستم طراحی مسیر

الگوریتم مناسب برای طراحی مسیر باید به‌گونه‌ای باشد که نسبت به شرایط ترافیک جاده، نوع مسیر را دوباره طراحی و تعیین نماید.

 سیستم کنترل و هدایت

در این بخش مسیر و سرعت مطلوب وارد قانون کنترل توسعه داده می‌شود. خروجی قانون کنترلی ترمز، گاز و فرمان می‌باشد و درواقع این سیستم نقش عملی راننده را دارد.

سنسورها

مزایای خودروهای بدون راننده

همان‌طور که گفته شد ازجمله مهم‌ترین مزایای این خودروها می‌توان به کاهش بسیار زیاد حوادث رانندگی اشاره کرد، زیرا خودروهای بدون راننده به دلیل استفاده از کامپیوتر و هوش مصنوعی بجای انسان و مجموعه عظیمی از حس‌گرها احتمال اشتباه در آن‌ها به‌شدت نسبت به انسان پایین‌تر است از طرفی خودروهای بدون راننده در زمان حادثه به دلیل عدم شوکه شدن و مسائل روان‌شناختی دارای زمان عکس‌العمل بسیار پایینی است که این نیز خود به کاهش حوادث بسیار کمک می‌کند.

کاهش حوادث رانندگی

در ادامه باید به تأثیر بسیار زیاد این نوع خودروها بر حجم ترافیک اشاره کرد زیرا این خودروها می‌توانند با یکدیگر و همچنین با مراکز کنترل ترافیک در ارتباط باشند که این به کنترل ترافیک بسیار کمک می‌کند.

از دیگر مزایای خودروهای بدون راننده می‌شود به قابلیت اشتراک آن‌ها نام برد بدین گونه که شما می‌توانید این نوع خودروها را با توجه به نیازتان با دیگران مشترک شوید و فقط کافی است زمان کاری‌تان را از طریق یک اپلیکیشن به خودرو اطلاع دهید تا خودرو بین شما و دیگران در ارتباط باشد و بعدازاینکه مثلاً شمارا به سرکار رساند دنبال نفر بعد برود و کار او را نیز انجام دهد.

از بزرگ‌ترین مزایای دیگر خودروهای بدون راننده نیز می‌شود به کاهش میزان استرس افراد در جامعه اشاره کرد که افراد دیگر به دلیل رانندگی در ترافیک‌های سنگین و یا شرایط بد جوی دچار استرس و اضطراب نمی‌شوند.

فشارهای عصبی

بعد از رسیدن به خانه دیگر نیاز نیست ماشین را با زحمت درون پارکینگ پارک کنید زیرا خودش بعد از پیاده شدن شما درون پارکینگ می‌رود و سیستم پاک خودکار دارد!

پارک خودکار

مصرف سوخت کمتر و هوای پاکیزه‌تر هم می‌توان به دیگر مزایای این خودروها اضافه کرد.

معایب خودروهای بدون راننده

خودروهای بدون راننده هم مانند تمام تکنولوژی‌های موجود در دنیا دارای اشکالات و ایراداتی هستند، ممکن است به دلیل نقص فنی دریکی از اجزای پردازنده این نوع خودروها به‌کل از کنترل خارج شوند.

نقص فنی

برای کسانی ازجمله خود من از رانندگی لذت بسیار زیادی می‌برند و عاشق رانندگی هستند می‌تواند جذاب نباشد.

از دست رفتن نیروهای کار انسانی بسیار زیاد در صورت رواج تاکسی‌های بدون راننده!

غیرقابل‌انکار است که بسیاری از مشکلات حل می‌شود و خطرات احتمالی اعم از تصادفات ناشی از اشتباهات انسانی را به صفر می‌رساند اما می‌توان به این قضیه از باب مشکل هم نگاه کرد که شاهد کم شدن نیروی کار انسانی خواهیم بود و نیروی کار روباتیک و تکنولوژی جای انسان‌ها را می‌گیرند و این می‌تواند نگران‌کننده باشد که خیل عظیمی از مردم جهان با این اختراع بیکار می‌شوند.

راننده‌های بیکار

تصور کنید خودرو بدون راننده شما با یک خودرو بدون راننده دیگر به هر دلیلی برخورد کرد، حال این وسط مقصر این اتفاق چه کسی خواهد بود؟

مقصر کیست؟

قیمت آن‌ها که به‌احتمال فراوان بعد از گذشت چند سال و به انبوه رسیدن تولیدشان به قیمت‌های معقول‌تری می‌رسند.

در کنار ریسک‌های استفاده از خودروهای بدون راننده، خطرهای دیگر مانند حمله هکرها و از بین رفتن امنیت اشخاص را نیز باید ازجمله معایب این کار به‌حساب آورد.

هکرها همه جا هستند

جمع‌بندی

به نظر می‌رسد که این تلاش‌ها، از رانندگی آسوده و بی‌زحمت در آینده‌ای نه‌چندان دور خبر می‌دهند.

در هر صورت تکنولوژی و پیشرفت آن همواره به زندگی انسان‌ها راحتی بخشیده و کمک‌حال آنها بوده، نهایتا باید دید که این بار چگونه پیش خواهد رفت و چه زمانی می‌توان شاهد آن بود.


پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید