استفاده از فن‌آوری‌های نوین، بازی و تکنولوژی در زمینه‌های پزشکی و درمانی هرروزه در حال افزایش است. این بار محققان با طراحی بازی‌ای به کمک فیزیوتراپیست‌ها آمده‌اند.

فیزیوتراپی به تسکین درد کمک کرده و توان ماهیچه‌ها و عملکرد مفاصل را برای کاهش درد بهبود می‌بخشد. پروسه انجام درمان فیزیوتراپی مجموعه‌ای از تمرینات تکراری برای بیمار است تا با آن دوباره دامنه‌ای از حرکات ازدست‌رفته به‌واسطه آسیب یا تصادف را به دست بیاورد.

در ابتدای درمان یک فیزیوتراپ با بیمارش در مطب کار می‌کند اما بعد این بستگی به بیمار دارد که تمریناتش را در منزل انجام دهد. معمولاً بیماران فیزیوتراپی این تمرینات در منزل را کسالت‌آور، ناامیدکننده، گیج‌کننده و طولانی می‌دانند. متأسفانه اکثر مریض‌ها تمریناتشان را انجام نمی‌دهند و درنتیجه کلی طول می‌کشد تا خوب شوند. محققی به نام Cosmin Mihaiu در شرکت MIRA Rehab به همراه با سه دوست دیگر خود که همگی متخصص نرم‌افزار هستند، از خود پرسیدند که جالب می‌شد اگر بیماران می‌توانستند روش بهبودشان را بازی کنند؟ آن‌ها با ساخت MIRA شروع کردند که شامل یک دوربین کینکت و تبلت یا کامپیوتر همراه نرم‌افزار نوشته‌شده خصوص تمرینات فیزیوتراپی است.

در این مقاله به بررسی 3 عدد از بازی‌های این شرکت می‌پردازیم.

بازی اول از کاربر می‌خواهد یک زنبور را به بالا و پایین پرواز بدهد تا شهد جمع کند و در کندوی عسل ذخیره کند، هم‌زمان هم از بقیه حشرات دور کند. کار کنترل زنبور را با خم و راست کردن آرنج انجام می‌گیرد. 

بازی هایی برای کمک به درمان فیزیوتراپی

بازی دوم تصویر فیزیوتراپ در حال انجام حرکت را نشان می‌دهد و همچنین تصویر بیمار را گرفته و با تشخیص قسمت متحرک مورد درمان دو تصویر را باهم مطابقت داده و مدل تمرین کردن را مقایسه می‌کند و درنهایت با نشان دادن نقاطی، روش درست تمرین را به بیمار نشان می‌دهد.

بازی هایی برای کمک به درمان فیزیوتراپی

موقع طراحی بازی شرکت با فیزیوتراپ‌ها صحبت می‌کند تا بفهمد بیمار چه حرکتی را باید انجام دهد. سپس از بازی ویدئویی ساخته می‌شود تا به بیماران اهداف ساده اما انگیزشی برای دنبال کردن دهد. اما نرم‌افزار خیلی سفارشی هست، و فیزیوتراپ‌ها همچنین قادرند که تمرینات خودشان را طراحی کنند. درواقع بیمار در این روش بیشتر حس مشارکت و اعتمادبه‌نفس دارد.

بازی سوم یک بازی حراج خانه برای جلوگیری از سقوط اشیا هست. برای افراد بالای ۸۰ سال احتمال  تقریباً ۵۰ درصد افتادن، برای یک‌بار در سال وجود دارد که می‌تواند به لگن شکسته یا موارد بدتر هم منتهی شود. با توجه به اینکه ماهیچه ضعیف و تعادل ضعیف عامل اصلی افتادن هستند، پس رفع کردن این مشکلات از طریق تمرین هدف‌دار به افراد مسن کمک می‌کند.

بازی هایی برای کمک به درمان فیزیوتراپی

به‌عنوان بیمار لازم است که حرکات بشین و پاشو انجام شود تا ظروف نیفتند. این بازی ماهیچه‌های بدن بیمار را قوی کرده و تعادل را تقویت می‌کند.

به‌زودی با کمک این فن‌آوری گزینه‌ی برای کودکان اوتیستیکی یا دچار مشکل ذهنی یا گفتاردرمانی هم اضافه خواهد شد. فیزیوتراپ به سابقه بیمار نگاه می‌اندازد و داده‌های جمع‌آوری‌شده در طول جلسات را می‌بیند. هم‌اکنون از این نسخه در بعضی کلینیک‌ها در ایالات‌متحده و اروپا استفاده می‌شود.

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید