جای هیچ‌گونه حرفی باقی نیست که ایرپادز اپل به موفقیت بسیاری دست پیدا کرده است و روزانه به تعداد طرفداران و کاربران آن نیز افزوده می‌شود. در پی این موفقیت‌ها شرکت‌های دیگر هم تلاش خود را کردند تا هدفون‌های بی‌سیم را طراحی کرده و عرضه کنند. در نوامبر سال گذشته گروه تحقیقاتی گارتنر پیش‌بینی کرده بود که گجت های پوشیدنی مخصوص گوش تا سال ۲۰۲۲ بر بازار سایر پوشیدنی ها با آمار خیره‌کننده ۱۵۸٫۴۳ میلیون عدد فروش غلبه می‌کنند. در حال حاضر ازنظر فروش ساعت‌های هوشمند بر سایر پوشیدنی‌ها حکمرانی می‌کند.

انتشار خبر بد درباره ایرپادز اپل و …

اما در این بین دیروز ۱۳ مارس ۲۰۱۹ بعضی از محققان خبر ناراحت‌کننده‌ای منتشر کردند که از احتمال سرطان‌زا بودن این محصولات می‌گوید.

تعداد ۲۵۰ دانشمند با امضای نامه‌ای که به سازمان ملل و سازمان جهانی بهداشت ارائه داده‌اند از ریسک سرطان‌زا بودن گجت های پوشیدنی گوش وایرلس نظیر ایرپادز هشدار داده‌اند.

ایرپادز و امثال آن و احتمال سرطان زا بودنشان
ایرپادز و امثال آن و احتمال سرطان زا بودنشان

این پوشیدنی‌های دوست‌داشتنی برای اتصال با گوشی همراه از طریق بلوتوث ارتباط برقرار می‌کنند و به گفته دانشمندان همین نوع اتصال ریسک سرطان را در پی دارد. شاید ندانید اما بلوتوث از امواج رادیویی فرکانس الکترومغناطیسی برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کند و ازآنجایی‌که هدفون‌های داخل گوشی بلوتوث به جمجمه بسیار نزدیک‌اند خطرناک در نظر گرفته می‌شوند.

اخیراً مرکز جهانی تحقیقات سرطان اعلام کرده که امواج فرکانس الکترومغناطیسی می‌توانند سرطان‌زا باشند و قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از این امواج می‌تواند به مشکلات عصبی و آسیب دیدن DNA منجر شود.

سازمان جهانی بهداشت دستورالعمل‌هایی برای میزانی از فرکانس‌های الکترومغناطیسی که کاربران می‌توانند در معرض آن باشند را ارائه داده است اما در نامه‌ای که توسط دانشمندان امضاشده این‌گونه مطرح‌شده که دستورالعمل‌های فوق برای جلوگیری از ایجاد بیماری در انسان‌ها کافی نیست. علاوه بر این به آسیب‌پذیرتر بودن کودکان در مقابل آثار این امواج اشاره‌شده است.

ناگفته نماند که در سال ۲۰۱۶ و پیش از این اپل به چنین نگرانی‌هایی پاسخ داده و گفته بود که محصولاتش همواره به‌گونه‌ای طراحی و آزمایش می‌شوند که تمامی الزامات ایمنی را رعایت کنند.

منبع: www.phonearena.com

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید