سلام سیری، موهام چطوره؟ دستگاه های هوشمند شما احتمالا به زودی می توانند به این سوال یک جواب صادقانه بدهند! این امر به وسیله الگوریتم خودیادگیری هوش های مصنوعی که توسط دو دانشمند به نام های  پرهام اعرابی و Guo Wenzhi توسعه یافته است امکان پذیر شده است!

این تیم یک الگوریتم طراحی کرده اند که بوسیله آن یک هوش مصنوعی می تواند از انسان ها یادبگیرند و از تجربیات خود استفاده نماید.

اعرابی و همکارش شروع به آموزش به این الگوریتم کردند تا بتواند مدل موی اشخاص مختلف را تشخیص دهد، همانطور که میدانید این کار برای یک هوش مصنوعی چالش برانگیز تر است تا یک انسان.

parham-aarabi800

اعرابی راجب این موضوع گفت: الگوریتم ما توانست به درستی مدل های مختلف را در پس زمینه های مختلف تشخیص دهد. چیزی که در این بین متوجه شدیم این بود که ما مثل معلم هایی بودیم که دستور العمل هایی را به یک کودک می دادیم و او یاد می گیرفت.

انسان ها به شبکه های عصبی در شبکه های کامپیوتری یاد می دهند که چکونه به صورت پویا یاد بگیرند. برای مثال کافیست به این شبکه ها صدها عکس  از آسمان به عنوان نمونه نشان دهید تا این شبکه بتواند آسمان را در یک عکس جدید تشخیص دهد.

ولی در این الگوریتم اینگونه نیست. الگوریتم به صورت مستقیم از یک انسان یاد میگیرد! به این روش که به آن آموزش اکتشافی (heuristic training) نیز می گویند. انسان ها دستورالعمل های مستقیمی را به عنوان یادگیری اولیه به الگوریتم می دهند بجای اینکه نمونه های ثابتی به آن بدهند.

به عنوان مثال برای اینکه الگوریتم آسمان را بشناسد به برنامه می گوییم آسمان سایه های مختلف از رنگ آبیست و به احتمال زیاد در بالای عکس قرار دارد

کار این گروه در IEEE در قسمت شبکه های عصبی و سیستم های یادگیرنده منتشر شده است.

این الگوریتم می تواند تحولات عظیمی در بخش هوش مصنوعی و حتی بخش های دیگر بوجود آورد.

پرهام اعرابی استاد ایرانی-کانادایی دانشکاه تورنتو در رشته برق است، او در سال 2005 به عنوان 35 مخترع برتر در جهان برگزیده شد. تحقیقات و کارهای او در بخش های مختلفی نظیر تشخیص تصویر، فیلم و صدا است.

 

 

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید