با توجه به تغییرات روزانه‌ی قوانین واردات گوشی تلفن همراه و تغییرات شرایط بازار، بهتراست تا با روش‌های جدید استعلام اصالت گوشی تلفن همراه آشنا شوید تا در هنگام معامله با مشکلی مواجه نشوید.

مهم نیست چه گوشی دست‌دوم یا جدیدی را می‌خرید استعلام اصالت دستگاه برای بررسی قانونی بودن، مشخصات فنی و مدل دستگاه، شرکت گارانتی کننده است تا مشخص شود گوشی به‌صورت قانونی آمده یا قاچاق، به آن ارز دولتی تخصیص داده‌شده یا ارز آزاد گرفته و یا قبلاً روشن‌شده یا نه.

لذا برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی، علاوه بر بررسی قیمت‌ها و توجه به‌سلامت ظاهری گوشی تلفن همراه پیش از خرید موبایل حتماً استعلام اصالت را با در اختیار داشتن کد IMEI نیز انجام دهید.

 IMEI بر‌گرفته از عبارت “International Mobile Equipment Identity” یا «شناسه بین‌المللی تجهیزات موبایل» است.

جهت استعلام اصالت دستگاه، می‌توانید به دو شکل پیامک به شماره 7777 یا شماره‌گیری کد دستوری #7777* عمل کنید که مراحل فرآیند استعلام اصالت با استفاده از کد دستوری مطابق زیر است:

1. ابتدا کد دستوری #7777* را با یک شماره سیم‌کارت دلخواه شماره‌گیری کرده و دکمه سبز برقراری تماس را انتخاب کنید.

2. سپس با ارسال عدد 1، گزینه استعلام اصالت را انتخاب کنید.

3. سپس باید 15 رقم ابتدایی شناسه (IMEI) دستگاه را بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و…) وارد کنید؛ این شناسه بر روی جعبه، پشت باتری یا با شماره‌گیری #06#* در تمام گوشی‌های تلفن همراه، قابل‌مشاهده است.

4. سپس پاسخ استعلام به‌صورت پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

سامانه همتا یا سامانه‌ی هوشمند تجهیزات ارتباطی باهدف مبارزه سیستمی باعرضه و فعالیت تلفن‌های همراه (و سایر تجهیزات دارای سیم‌کارت) قاچاق و تقلبی هست.

استعلام اصالت گوشی تلفن همراه، تمام نکاتی که باید بدانید

با توجه به پاسخ‌های مختلف، موارد زیر را می‌توان نتیجه گرفت:

1. غیرقانونی بودن موبایل در پاسخ استعلام

اگر با این پاسخ مواجه شدید: “شناسه دستگاه (IMEI) قانونی نیست و در شبکه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت” یعنی این شناسه غیرقانونی است و به‌هیچ‌عنوان، امکان ثبت و فعال شدن آن در سامانه همتا وجود ندارد.

این بدین معناست که پس از گذشت 30 روز از زمان نخستین روشن شدن دستگاه، سرویس‌دهی اپراتورهای داخلی به گوشی تلفن شما قطع خواهد شد.

2. دستگاه قانونی است

اگر با این پاسخ مواجه شدید: «واردکننده: شرکت …»، یعنی شرکت ذکرشده اقدام به واردات قانونی این دستگاه کرده و همچنین کد فعال‌سازی آن را به سامانه همتا اعلام کرده است.

3. دستگاه مسافری

اگر با این پاسخ مواجه شدید: “واردکننده: به‌صورت مسافری” یعنی این دستگاه صرفاً برای استفاده شخصی مسافر وارد کشور شده و نباید مورداستفاده تجاری قرار گیرد.

این دستگاه‌ها فاقد هرگونه گارانتی یا خدمات پس از فروش بوده و در صورت بروز مشکل احتمالی در آینده، شخص خریدار، مرجع معتبری برای رفع مشکلات خود نخواهد داشت. بنابراین بازهم توصیه‌شده از خرید این دستگاه، اجتناب کنید.

4. دستگاه واردشده از مناطق آزاد

اگر با این پاسخ مواجه شدید: “واردکننده: صرفاً مناطق آزاد” یعنی پرداخت عوارض این دستگاه، منطبق بر ضوابط مصوب در مناطق آزاد تجاری بوده و این دستگاه‌ها، صرفاً در همان مناطق آزاد، امکان استفاده از خدمات شبکه اپراتوری را دارا خواهند بود.

پس اگر می‌خواهید تا از این گوشی تلفن همراه در داخل کشور و خارج از مناطق آزاد استفاده کنید، توصیه می‌شود از خرید این  نیز دوری‌کنید زیرا به‌زودی، ارائه خدمات اپراتوری برای این دستگاه‌ها، در خارج از مناطق آزاد تجاری، قطع خواهد شد.

لینک ورود به سامانه همتا

5. نوع ارز دولتی یا غیردولتی و قیمت گوشی تلفن همراه

اگر با این پاسخ مواجه شدید: “واردشده با ارز دولتی” یعنی واردکننده این دستگاه برای واردات آن ارز دولتی دریافت کرده است. پس قیمت این تلفن باید نسبت به دیگر گوشی‌های واردشده با ارز آزاد کمتر باشد.

6. این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن‌شده است

اگر با این پاسخ مواجه شدید: “این دستگاه قبلاً با یک سیم‌کارت روشن‌شده است” یعنی این تلفن همراه نباید به‌عنوان دستگاه آکبند، به شما فروخته شود. البته باز اگر این عبارت در پاسخ دریافتی شما نبود باز نمی‌توان گفت که گوشی قبلاً روشن نشده و یا جعبه‌ی آن باز نشده است.

7. شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست

اگر با این پاسخ مواجه شدید: “شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست” یعنی این دستگاه هنوز ثبت‌نشده و شما می‌توانید دستگاه را به‌صورت قانونی ثبت کنید.

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید