تصور کنید هروقت شخصی به بیرون از منزلش می رود ردی از خود بجای می گذارد که با آنالیز آن اطلاعات می تواند فهمید که آن رد متعلق به چه کسی است! این اتفاق در دنیای وب به وسیله مرورگرهای مختلف نیز رخ می دهد که به اثر انگشت اینترنتی نیز معروف است.

همانند اثر انگشت واقعی، اثر انگشت اینترنتی نیز معمولا منحصر به فرد است و می تواند توسط کمپانی ها و یا هکرها شناسایی شود.

امنیت در اینترنت

محققان در دانشگاه آدلاید در حال کار بر روی متد جدیدی هستند که از اثر انگشت اینترنتی اشخاص محافظت کنند.

Lachlan kang که دانشجوی دکتری رشته کامپیوتر است در این باره گفت: “اثرانگشت در کامپیوتر ها معمولا برای بسیاری از افراد نامرئی و قابل مشاهده نیستند ولی کمپانی هایی هستند که بر روی این تکنیک ها کار می کنند و اطلاعات بیشتری راجب هر فرد بدست می آورند. همانند عادت ها علاقه مندی ها و …”

او در ادامه گفت: “با استفاده از این اطلاعات آن ها می توانند تبلیغات مخصوصی را که شما را بیشتر جذب کند به شما نشان دهند و سود هنگفتی را با استفاده از اطلاعات شخصی شما بدست بیاورند. حتی  کشورهایی که کمتر به حریم خصوصی احترام می گذارند می توانند با استفاده از این اطلاعات جاسوسی مردم را کنند!”

” امروزه کاربران کامپیوتر در حال هشیاری بیشتری راجب حریم شخصی هستند ولی متاسفانه کار زیادی در این خصوص نمی توانند انجام دهند. به عنوان مثال اثر انگشت بین سایت هایی که شما مراجعه می کنید ساخته می شود و پاک کردن اطلاعات مرورگرتان تفاوتی ایجاد نمی کند و اطلاعات شما همچنان در سایت های مختلف وجود دارد.”

آقای کنگ همچنان گفت: ” ما امیدواریم که بتوانیم کاری کنیم که مردم از رهگیری شدن جلوگیری کنند و از خود محافظت کنند ولی برای اینکه ما بتوانیم این کار را انجام بدهیم به تعداد قابل توجهی اطلاعات نیاز داریم تا بتوانیم آن ها را انالیز کنیم، حداقل 10000 نفر ولی در حال حاضر فقط 2500 نفر در اختیار داریم و امیدواریم مردم با ما همکاری کنند تا بتوانیم به نتایج مطلوب برسیم”

 

 

 

پاسخ دهدید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا اسم خود را وارد کنید